roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

how to simplify 6x+5x+4(2x)​
“The Monkey’s Paw,” W. W. Jacobs describes the interactions of a close-knit family in the beginning of the story. This description contributes to creating an a
16. Simplify –3√ 2 + 3√ 8 A. 3√ 2 B. 0 C. 9√ 2 D. –3√ 2
an equilateral triangle has a perimeter of 36 cm. what is the area?
A sphere of radius 2.3 cm fits exactly in a cylinder with the same radius. Complete the steps to determine the volume of space in the cylinder that is not bei
Need help thank you
which of the following will not produce a triangle?
Readability is the level of vocabulary used on the page. True or false
Which of the following is not a condition required by the government to labor food organic
The graph below shows the population growth in an area. Which of these could cause this population to stop increasing and stabilize? a. increasing ratio of spac