debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Why is a “ring if life “ more appropriate to describe the relationship between archaea,bacteria, and eukaryotes than a “tree of life “?
Which of the following is the correct Ohm's law formula used to find resistance? A. R = E/I B. R = EI C. R = PI D. R = I/E
The large business shown in the Snapshot above has 127 employees, 19 of whom are managers or supervisors; its reduced productivity is 19 ÷ 127 = 14.9%. Consider
add and subtract fractions and mixed numbers[tex] \frac{5}{16} - \frac{1}{8} = [/tex]
What is one goal of circuit training?
The maximum size of a cell is limited by:a) its need for enough surface area for exchange with its environmentb) the number of organelles that can be packed ins
Words such as "expire," "death," and "ashes" give Shakespeare's "Sonnet 73" which kind of tone? a.Cruel and unkind b.Passionate and emotional c.Humorous and
when is DNA replicated in a cell
simplifying and don't know how √49y^14
An independent-measures research study produces a t statistic with df = 20. what is the total number of individuals who participated in the study?