leahgwest10
leahgwest10 leahgwest10
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a baseball game, 6 hotdogs cost $27. What is the cost of 1 hotdog? How many hotdogs can you buy for $18

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 23-11-2020

Answer:

What is the cost of 1 hotdog?

Answer: $4.50

How many hotdogs can you buy for $18?

Answer: 4

Step-by-step explanation:

If $27 can buy you 6 hot dogs, to find the cost of one, we just divide.

27 divided by 6 = 4.5 ($4.50)

So 1 hotdog costs $4.50

If 1 hotdog is $4.50, and we want to know how much we can buy for $18, then we divide again.

18 divided by 4.5 = 4

So for $18, we can buy 4 hotdogs

Answer Link

Otras preguntas

Please help. Practica de gramática capítulo 1.
Read the excerpt from Martin Luther King Jr.'s "I Have a Dream" speech.Five score years ago, a great American, in whose symbolic shadow we stand today, signed t
What is the main difference between a producer and a consumer? Give an example to support your answer. (middle school work)
Which of the following groups is most responsible for deforestation caused by harvesting trees such as mahogany for their timber? A. small, family-owned busines
is heartburn a bad thing
Question 4 of 10 Which set of values could be the side lengths of a 30-60-90 triangle?
need help on these 3 questions pls.1. c^2 = 64 solve for c2. 2b + 3 = 13 solve for b3. 5x^2y^3 / 25xy^4 simplify​
Help please It says order the numbers from least to greatest
Why did the Pilgrims create and sign the Mayflower Compact? A.to establish a way of self governing since there was no English presence in what would become the
(1)мут 4 ч) - 30х4»​