shoneybear07 shoneybear07
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Isaiah paid 1.12 for a dozen eggs at his local grocery store what would he pay for 3 eggs

Respuesta :

BlueBunny926 BlueBunny926
  • 23-11-2020

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

Divide 1.12 by twelve to get how much each egg costs then multiply that answer by 3 to get 0.28 cents for each egg

Answer Link
keasiahilliard
keasiahilliard keasiahilliard
  • 23-11-2020
the answer is 28 cents
Answer Link

Otras preguntas

Are prime numbers a set closed under addition?
How do you solve 7n-2=6n-2n
What value is bigger hecto or kilo
What information might the geographer be able to convey more clearly than the economic historian?
-2/3-5/6= write in simplest form
$1,500 computer; 7% tax
what does 49.39 round to.
John Locke's political philosophy stressed
What value of r makes the equation true? r 0.12 = 0.20 A. r = 0.32 B. r = 0.08 C. r = –0.08 D. r = –0.32
Which shows a way to take apart 8? 9-9=0 or 9-8=1 or 8-1=7 or 8+8=16 which one