gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

What should my narrative poem be about
How many times does 13 go into 80
Rainforest deforestation is contributing to _______. a. a decline in global biodiversity b. the reduction of greenhouse gases c. increased soil moisture d. incr
Landon and Keira are preparing refreshments for a party. To make fruit punch, they will mix 2 gallons of grape juice with 1 cup of lemonade and 6 ounces of pine
6,5000cL=how many leters
Stalin had Russian peasants form collective farms in order to a. spread communism. c. improve food imports. b. improve food production. d. give more control to
What two main political groups existed in the 1770's? How did they get there name
when two fractions refer to the same whole, explain why the fraction with a lesser denominator has larger pieces than the fraction with a greater denominator
What is the x intercept and y intercept of 5x-4y=6
convert 1/3 to decimal