dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Which root in this excerpt from Horseshoes by Ring Lardner means “strong” whiffed, choked, forced, prevent?
In the Declaration of Independence whom did the Americans indict for repeated injuries and usurpations
What is a thousand plus hundred 35
I have trouble sleeping what do I do
Describe the restriction of individual rights and the use of mass terror in Italy and the Soviet Union.
A school principal ordered 1,000 pencils.He gave an equal number to each of 7 teachers until he had given out as many as possible.how many pencils were left.
hindi poems on desh bhakti
The Ring of fire is a direct result of plate tectonics and the movement and collisions of crustal plates true or false?
Which of the following best describes the lives of the native peoples under the encomienda system? A. They became rich, but could not be government officials
why did the Allies attack civilian and Military Targets in Japan