edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 songs on I-Tunes for $ 2.58, or 3 songs for $ 3.87. Write an equation to show the relationship between the number of songs, s, and the total cost, c.

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 21-11-2020

Answer:

for the first pack, 1 Itune song would be 1.29 and for the other pack, for one Itune song would be 1.29 also, the relationship between these problem is that they are the same price for 1 song. The total cost for 1 is $1.29 hope this helps, have a great day! ツ

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was life like living under the Nazis in 1930s Germany and the Khmer Rouge in 1970s Cambodia? How did the everyday lives of the citizens in each nation comp
what is the name of a quadrilateral that has 4 equal sides but does not always have right angles
What two properties show that the drink is a fluid
Do compressional waves need a medium? If so which one would be the fastest ans slowest medium.
The area of a rectangular bedroom is 240 square feet. If the length of the bedroom is 16 feet what is the width?
How does the body increase the amount of oxygen to the muscles during exercise? by exercising longer by breathing faster by relaxing by breathing through your n
The __________ is responsible for creating sperm cells.
In November 1946 the French attacked the city of ______ killing 6,000 civilians. Hanoi Haiphong Hue Saigon
when Americans embraced the idea of manifest destiny they believed
What is thermal stress?