loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

write the equation fully simplified slope intercept form
Where did the Ancient Romans get their water? QUICK
Fifty people are seated in a movie theater. The maximum capacity of the theater is 425 people. Write an inequality to represent the number p of additional peopl
Read this excerpt from “The Myth of Hercules.” Hercules was the son of the great god Zeus and a human woman named Alcmene. The goddess Hera did not like Alcmene
PLEASE ANSWER ASAP THIS IS TIMED The biographies "Marian Anderson: Legendary Singer" and "Marian Anderson Sings" both portray events in Marian Anderson's life.
Find the equation the line with the given information below: m=-3, b=4.5.
Please help! This is the text: Por fin llegó el último día del escuela y Rebeca está muy feliz para ella este año ha sido muy difícil y siente que está muy can
asap Waste water from nuclear power plants is generally: cold muddy radioactive warm
can someone pls help me ​
Can someone please answer this (please don’t send a tinyurl link)