lindseyking4622 lindseyking4622
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59. What is the unit rate?

Respuesta :

kdruizzz kdruizzz
  • 25-10-2020

Answer:

0.19 cents/ounce

Step-by-step explanation:

4.59 dollars/24 ounces = 0.19125 cents/ounce

rounded, the unit rate would be about:

0.19 cents/ounce

Answer Link

Otras preguntas

what is 64 mi/h =_____ft/s ?
Name 3 numbers between 0.33 and 0.34
Sketch the graph of f(x) =x(1-x) over[0,1] . Refer to the graph and, without making any computations, find: a. The average rate of change over [0,1] b. Th
0.00000000001 convert number to scientific notation
Do you think imperialists who wanted to spread western culture were arrogant or we'll meaning
What's the answer to 4,285.7 to the nearest hundred
Why did Hitler target the Jewish population as scapegoats for Germany’s problems?
What happened on May 14, 1948 and May 15, 1948?
which is greater, 3/4 or 11/16? how can you be sure?
which is greater, 3/4 or 11/16? how can you be sure?