WEWONTBREAK
WEWONTBREAK WEWONTBREAK
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

6

The table shows the price of two cereal brands and the number of ounces per box. Which is the better price per ounce?
Brand A- 18 oz. $2.50
Brand B- 24 oz. $3.50

Respuesta :

Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

The better price is Brand B.

Step-by-step explanation:

Brand A- 2.50 ÷ 18 = 1.00

Brand B- 3.50 ÷ 24 = 0.10

Brand B costs less.

Answer Link

Otras preguntas

T/F Jesus gave signs by performing miracles so that men might believe that He was the Son of God.
what is 0.005 in percent and fraction
What is the answer to,,5/17 × -7 =??
in 2012, five U.S postal stamps cost $2.20. how much did seven stamps cost?
If you were a specialist working for the National Security Agency, your main job would likely be A. analyzing and breaking coded messages. B. analyzing data fro
By 1860 the midwest and the east were united by a network of A. roads B: Railroad tracks C: Canals D: Steam-powered ships
what quadrilateral shape has 45 degrees,135 degrees,45 degrees and 135 degrees?
The constitutional principles of limited government and popular sovereignty apply to the federal government alone. federal, state, and local governments. federa
what does the number next to ions signify?
the diameter of a circle is 7 cm so the radius is=___________cm