tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

How does the government distribute power evenly between the three branches?
Which statement best describes the XYZ Affair during the Adams administration? John Marshall was arrested while serving as an envoy to France to cease the pract
Which are accurate statements about how Eleanor Roosevelt changed the traditional role of First Lady? Choose all answers that are correct. (A) She hosted
Can someone please help me with these 4 geometry questions
Why must a turkey be cooked to this minimum temperature?
its true to say this type of brushes is called airbrush
True or false?? Thanks!!!!!
How does lubrication affect Friction?
What are us firms at the forefront of??
The popular 1915 song, “I didn’t raise my boy to be a soldier,” reflects American support for what principle at that time? interventionism neutrality soc