vickyyy56 vickyyy56
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of strawberries cost $3.75.
How much per pound?

Respuesta :

yamaguchit350
yamaguchit350 yamaguchit350
  • 25-10-2020
The strawberries cost $0.75 or 75¢ per pound
Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 25-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Step 1:

5 ibs for $3.75    Given

Step 2:

$3.75 ÷ 5     Divide

Answer:

$0.75

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution set of x2 + 5x + 1 = 0?
AlCl3 + NaOH = NaClO2 + Al(OH)3 balance the equation! *dont forget the O2 in NaClO2!!
kateriana earns 33.75 for every normal sized house block she mows. what types of income is this?
A supermarket soup can display consists of 5 levels of stacked cans. The figure below shows an overhead view of the top level of cans (circles shaded and with s
Last year Jan had 25 model airplanes in her collection. This year she has 32% more model airplanes. Jan then gave her brother 6 model airplanes to start a colle
Which of the following statements would Thoreau agree with?
How does the author’s use of details convey her point of view about Eleanor Roosevelt’s life and legacy?
3. The Father of the Constitution was a. Thomas Jefferson b. George Washington c. Benjamin Franklin d. None of the above
0.5x + 1.5x = 5 What would be the first step
Which resource produces the cleanest energy? coal gasoline oil wind