brendamay447 brendamay447
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which orange juice is the best to buy $w for a 16 oz $1.25 for a 10 oz $4 for a 24 oz $1.50 for a 12.5 oz

Respuesta :

xdjady6
xdjady6 xdjady6
  • 23-10-2020

Answer:1.50 for a 12.5 oz

Step-by-step explanation:

Answer Link
nebss2zrb nebss2zrb
  • 23-10-2020

Answer:

depending on the missing mumber 1.50 for 12.5 is cheapest

Step-by-step explanation:

divide each one to see what the cost is per ounce.

missing a number but here's the rest

w/16 = what's w

1.25/10 = .13

4.00/24 = .17

1.50/12.5 = .12

Answer Link

Otras preguntas

Lines a and b are parallel.
A school system is reducing the amount of dumpster loads of trash removed each week. In week 5, there were 60 dumpster loads of waste removed. In week 10, there
The index fossil, Phacops, has been found in New York State bedrock. What other index fossil could also be found in New York State bedrock of the same age: Lich
The Arno family is planning a 14 day April vacation. The location they've chosen has an average of 10 rainy days every April. The Arnos would like at least 7 da
The planet known for being covered in cliffs and craters and having a week magnetic field is ____
please help!posted picture of question
A restaurant offers three specials. a total of 40 of special a is order, 60 of special b, and 20 of special c. 7 customers order both a and b, 6 customers order
Acids have a high pH true or false
can someone help, please thanks
How did data gathered using Galileo's early telescope support the heliocentric model?