Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

A number divisible by 2, 5 and 10 if the last digit is _______.A. An even numberB. OC. 0 or 5D. An odd number​
9 c + 32 calculates the The formula F(C) = 5 temperature in degrees Fahrenheit, given a temperature in degrees Celsius You can find an equation for the temperat
For each situation, write an equation that will model the situation. where he kicked Twinkle Toes Tony kicked a football, and it landed 100 feet from also reach
what are the answer to these questions
person pulls a toboggan for a distance of 35.0 m along the snow with a rope directed 32.0o above the snow. The tension in the rope is 105.0 N. How much work is
Al + Pb(NO3)2 -------------------------------> ? fasttttttttttttttttt
1. PE = ? m = 0.6 kg g= 9.8 m/s² h = 35 m WORKS
the following steps are used to separate a mixture of sugar, sand, and nails list the letter of steps in the order they should be completed
Which of the following is true of jet streams? A It is found close to the ground B It occurs only in the stratosphere C It's a current of fast moving air D It'
if you select a dvd at random, then select another at random (while keeping the first in your hand), what is the probability that both will be harry potter film