ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation of the line passing through point p that is perpendicular to the given line. p(3,1), y=13x−5
Drag each tile to the correct box. Fran has been struggling with the tasks she has to accomplish over the next few weeks: homework due the next day (Tuesday), a
Find the quadratic function f left parenthesis x right parenthesis equals ax squared plus bx plus cf(x)=ax2+bx+c for which f left parenthesis 1 right parenthesi
If f(x) varies directly with x and f(x)=4 when x=12 then what is the value of f(x) when x=60 A: 5 b: 20 C: 180 D: 300
Where can I download long bilingual wordlists for free?
Help with these conjugations
Write a short paragraph explaining why cross-training employees is imperative.
A total of 344 tickets were sold for the school play. they were either adult tickets or student tickets. the number of student tickets sold was three times the
What will a $120,000 house cost 8 years from now if the price appreciation for homes over that period averages 5% compounded​ annually?
Provide a possible solution to reduce the damaging effects of an El Niño or La Niña event. this is science