3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup