zaronyae23 zaronyae23
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 3 kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?

Respuesta :

karenakil1 karenakil1
  • 22-10-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

1.50/3=0.5

unit price is $0.5

$0.5 * 2 kg = 1

Answer Link
meaganm2107
meaganm2107 meaganm2107
  • 22-10-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:All you do is divide 1.5 by 3 and you get .5 and because you need the cost for 2 kg you would add .5+.5=1

Answer Link

Otras preguntas

What should be the role of zoologist in helping to resolve these issues ?
Explorer who claimed the Philippine
How are the two passages different
a equals bxt + C solving for x
A car accelerates from rest to a velocity of 5 meters/second in 4 seconds. What is its average acceleration over this period of time? A. Its acceleration is 1.
Identify the maximum value of the quadratic function given by the equation f(x)=-x^2+4x-1
Need help plz I need your help
Except for 2 and 3 every prime number on a hundred chart is either one more or one less than a multiple of
Using a cathode ray tube, Thomson confirmed that
Short stories typically present _____.