mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

A disease that causes the joints to swell or become stiff:
joel has 24 sports trophies. of the trophies, 1/8 are soccer trophies. how many soccer trophies does joel have?
I am a solid figure with two congruent polygons that are bases, connected with lateral faces that are rectangle
Which sentence has no errors in the use of quotation marks or italics? A. In 1969, astronaut Buzz Aldrin piloted Apollo 11 and was the second person to set foot
what place value does 3 have in 4.97532?
Which of the following is the SI unit for length? a. gram c. meter b. liter d. kelvin
What is a 7 letter word for extremely large?
−6 < x + 1 ≤ 1 is what kind of linear inequality. A. solution B. pair C. union D. reverse E. double
15 is 10% of what number, and 18 is 60% of what number?
PLEASE HELP I GIVE THANKS