malorepettry malorepettry
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Brian sells muffins for $0.75 and bagels for $1.25. This weekend he wants to make $300. If Brian sells 96 bagels, how many muffins does he need to sell to reach his goal?

Respuesta :

lrmcfarren lrmcfarren
  • 21-10-2020
So you do 1.25x96 and get 120$
Then you find 300-120 which is 180 then do 180 divided by .75 and that’s 240
SOOO 240 I think
Answer Link

Otras preguntas

What is a space station? Name some uses of space stations.
Channing had been working for the lumber company for six years he had taken extra shifts arrived early and trained new employees now that the position of assis
I need 3/8 teaspoon of salt. my spoon only measures 1/8. how many times will i need to measure 1/8 teaspoon to get 3/8 teaspoon of salt?
please help me, i need to turn it in today!!!
What is 9x > -18 simplified
You can only make good decisions by yourself. True or False
Certain nutrients are mandatory on the USDA nutrition facts label unless the nutrients
Help with question 17- 31
What expression represents the phrase the cost of a pounds of apples at $1.69 per pound
Select all that apply. Identify the fallacious arguments. *The Great Depression brought prosperity to a few and great poverty to the many. *The Civil War was ab