lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Should cigarette be banned
what is the difference between simple and stratified epithelial tissue?
Equation a: 3x y = 6 equation b: 6x - 2y = 4 equation c: y = 3x - 2 equation d: y = 1/3x 7 which two lines are perpendicular? a. a and b b. b and c c. a and
How many grams of sodium is present in 2 moles?
What is the difference between the mean, median, and mode?
Find are of the triangle if a=14, b=17, c=7
What's the least common multiple of 8, 11, and 12?
What is 509,000 in scientific notation?????
Micah solves a linear equation and concludes that x = 0 is the solution. his work is shown below. (1 – 3x) = 4(– 2) 0 = x
Multiply 15 ft by 1 ft/12in and 2.54cm and 1 in