iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of all the interior, exterior, and central angles in a convex hexagon?
why did colonists care about having representations
Which is the correct order of processes that occur for water to move from a lake to a cloud and then turn into rain?
Humans conduct _____. external fertilization internal fertilization conjugation pollination
Which factor is not used to define biomes? a. plant structures b. leaf type c. historical similarities d. climate
Which factor is not used to define biomes? a. plant structures b. leaf type c. historical similarities d. climate
what is the mass of H2O produced when 10.0 grams of H2 react completely with 80.0 grams of O2
What happened when the colonists boycotted goods that carried British tax?
Water moves between the ocean, atmosphere, and land. In which form does water enter the atmosphere?
Humans conduct _____. external fertilization internal fertilization conjugation pollination