tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the ellipses with the following properties. The ellipse with x-intercepts (2,0) and (-2,0); y-intercepts (0,4) and (0,-4).
Maria is making a stained glass window in the form of a kite. the width of the window must be 15 in., and she only has enough stained glass to cover 60 in^2 wha
Basic fortran c++ c# and java are all ____ languages
can anyone help me for questions 1-10,fill in the blank with the letter of the description that best matches the term. description A a reliable and rapid respo
what is the fundamental problem please help I'm stuck
Which formula represents a nonpolar molecule?ch4hclh2onh3?
Why is breast cancer still treated with breast cancer specific drugs if it has metastasized?
You have been assigned the 192.168.1.0 /24 network. you need to establish 8 subnets. determine the number of bits that need to be borrowed. write out, in both b
Why is d-day considered a major turning point of world war ii?
EASY MATH QUESTION FOR 20 PTS!! Line K is the perpendicular bisector of line PQ. If line K intersects PQ at point R, which of the following statements must be t