kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

Please explain this question:
13 divided by 25 -0.52 times -107 =-62.48 12 divided by 25-0.48 times -109-52.32 114amu 5. Uranium has three common isotopes. If the abundance of 2U which has a
A squirrel runs along an overhead telephone wire that stretches from the top of one pole to the next. It is initially at position i=3.37 m , as measured from th
what group do they go in
Awareness of roles is important because it helps
In return for salary and benefits, the firm expects the employees to perform their assigned task and be loyal to the company. I
If one line passes through the points (-2,-6) and (1,3) and another line passes through the points (1,2) and (-2,3) determine if the two lines are parallel, per
Entrepreneurs who risk time and money to start and operate a business do so because they expect to be rewarded by making a profit need a large return on investm
The equations and graphs of four linear functions are shown..
A bus is moving at 11.85 m/s. The driver steps on the brakes and the bus stops in 21.92 seconds. What is the average acceleration while braking?