neni50 neni50
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 4.5 pounds of Skittles cost

Respuesta :

Otzi
Otzi Otzi
  • 25-09-2020
Depends on the bag of Skittles you buy, but I assume you’re talking about a regular person 2.17 oz bag.

On the Target website, each 2.17 oz bag costs $0.89. 4.5 pounds is equivalent to 72 oz, so you would need about 33 bags of Skittles to have 4.5 pounds.

This means that $0.89 * 33 equals $29.37.

...

I put way too much effort into this...
Answer Link

Otras preguntas

Expand the expression and combine like terms: −r+8(−5r−2)
Poems differ from prose _____. only in terms of form solely in terms of content in terms of form and content none of these
Jamal spent the day making a painting for his friend.At the end he finished 1/2 of the painting . How long would it take to make 2 whole painting
When two instruments play the same notes together, in unison, it's called
California today ranks second in the United States in gold production it was the scene of the first great gold rush in this was started by James Marshall at Sut
The branch of science concerning heat flow and energy conversions is called _____. chemistry thermodynamics conversion science atomic studies
Uniforms are sold in packages of 8. The stores 127 employees will each be given 3 uniforms. How many packages will the store need to order?
what's the answer to complete the comparison 3+7>?
The princess in "The Lady, or the Tiger " is torn between _____. loyalty and love love and jealousy fear and anger
is 4/8 greater or less than 3/4