Marcosnunez30 Marcosnunez30
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost 4.25 at the farmstand approximately how much does each a cost round to the nearest penny

Respuesta :

yugtyagi yugtyagi
  • 25-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

first you divide 12 by 4.25 and then you do it to the nearst tenths =2.8

Answer Link

Otras preguntas

A measurement gave a mass of .34kg. This is the same as 340g
Jen can bike 12 miles in 40 minutes. How much time will she need to bike 30 miles if her speed remains the same?
PLEASE HELP ASAP, BEST ANSWER GETS BRAINLIEST x+y=19 x+3y=12y+5 Based on the system of equations above, what is the value of the quotient of x/y
What is an organism that lives on or in another organism and derives its nutrition from that organism?
Voi potete _____________ facilmente 1. addormentarci 2.addormentarvi
Math lovers i need your help​
What does a subreport typically display? data from a subform data from a related table data from a different form data from an unrelated query
What is the value of x? °x=32 °x=36 °x=37 °x=40
How do you know an equation is a quadratic?
help i’m so confused