mckenzismith31 mckenzismith31
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9 at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

BNHA0FREAK
BNHA0FREAK BNHA0FREAK
  • 25-09-2020

5 1.80, the crackers cost $1.80 per box: 20 3 1.80 5 36. So, 20 boxes cost $36.00.

Answer Link
NutellaQueen
NutellaQueen NutellaQueen
  • 25-09-2020

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

To find how much one box costs you divide 9÷5 = 1.8

Then you take 1.8 × 20 = 36

If you want me to go over it in depth, let me know! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Whats the answer for this 4b²+20b+25
Three of the following statements about the Protestant Reformation and Catholic Counter-Reformation are correct. Which is NOT? a. The Edict of Nantes ended a lo
Why did some Federalists oppose the Louisiana Purchase?
What is the basic life cycle of a plant?
10 yards<360 inches true or false
Which statements describe the influence Confucian thought had on Chinese society and history? Choose all answers that are correct. A. Those in government need
À quelle heure est-ce que tu rentres chez toi?
a vertical pole 10 ft. tall casts a 14-foot shadow. what is the angle of elevation of the sun to the nearest degree?
What is the correct name for SO3?
another company offers a rate of 0.05per minute how would you find the unit rate per hour