bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

Respuesta :

ahson41 ahson41
  • 24-09-2020
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

$32  

Step-by-step explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

Answer Link

Otras preguntas

find the absolute value of lk-8l=8 PLS ANSWER BEFORE 6:00 TODAY TY
Which of these statements is true of both journals and diaries? a. They are objective. b. They have a third-person narrator. c. They include many points of view
“The diagram below shows a rectangle inside a regular hexagon. The apothem of the hexagon is 15.59 units. To the nearest square unit, what is the area of the sh
what is 64 nanometers to m?
Find the sum 3 + (-6)
I need help plzzzzzxz
Which element of a Shakespearean tragedy does Romeo represent in Act V, scene iii of Romeo and Juliet?
Gandhi was an extremely violent leader and his protest movement resulted in the death of many true or false
Which of the following happened because of nationalism? A)Rebellions in the Austrian Empire B)The creation of the French Empire C)The collapse of the American
Find the volume of the prism.