leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

If you try to remember something but cannot, yet you know the information is in memory, you are experiencing the:
Read the passage below carefully and then choose the correct answer. Caesar said to me 'Darest thou, Cassius, now Leap in with me into this angry flood, And sw
What homeostatic process requires energy to move particles across the plasma membrane
Solve the formula thanks peeps
How is the biodiversity of an ecosystem measured?
which is not true of mitosis??
A popular chain of superstores made 3.0479×108 dollars in profit last year. One particular store in the chain made 2.102×106 dollars in profit last year. How
What literary term best describes the moment in which Mr. Smith replaces Mr. Brown as head of the congregation in Achebe’s Things Fall Apart? A) pivot point B)
The most appropriate setting in which nearly all students can learn speech and language skills and practice them is in
Salutations! would you kindly help me out on this question? The diagram shows embryo development of four different animals. How is this evidence to sugest tha