amyas629h
amyas629h amyas629h
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $14.40 for 4.5 pounds of beef. How much is the beef per pound?
A - $2.30
B - $3.20
C- .32
Can anyone help me ???

Respuesta :

spitchford3 spitchford3
  • 23-09-2020
$3.20 you have to divide $14.40 and 4.5 and you will get 3.2 which is technically 3.20.
Answer Link
gracie6996 gracie6996
  • 23-09-2020

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

its $14.40 ÷ 4.5

Answer Link

Otras preguntas

EXTREMELY URGENT The Coates family expects their pet golden retriever to have puppies any day now. A newspaper ad is placed by Mr. Coates, in preparation to sel
Graph y= 2.5x + 12. PLEASE USE A GRAPH
Sunny days 246 what percent of the year has sunshine ?
A patient with men1 (multiple endocrine neoplasia has surgery to remove three of her parathyroid glaand part o the fourt parathyroid gland what CPT and ICD 10 C
Which algebraic property is used to rewrite (3 m) y as 3 (m y)? Distributive property Commutative property Associative property of multiplication Associative pr
Which side is triangles show reflective sides?
where is latitude 40 N and 120 W
can anyone answer this question please​
what is the quotient? -7.5 divided by 0.8
In which conflict did the United States acquire control of the Philippines, Puerto Rico, and Guam?