yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

how do i use control group in a sentence
Which type of state law is based on rules, orders, and regulations made by federal, state, and local executive officers? A. administrative. B. constitutional.
which is greater 1/5 or 0.25?
is the ugliest sea creature manatee is this a fact or opinion
What is 36/93 as a decimal
an adverb that starts with the letter e
Which country is located 30 S and 120 E
how do you solve -10+x+4-5=7x-5
(blank) takes place in organelles called chloroplasts.
Which of the following article titles indicates the probability of bias? A. "Study Reveals Rising Rate of Gun-Related Deaths for Youth." B. "Expert Says Guns