annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

Is y=arcsec(1) equivalent to 0? Thanks!
4% of what number is 5
pleaaseeeee help The expression 2(l + w) is used to calculate the perimeter of a rectangle, where l is length and w is width. If the length is Fraction 2 over 3
Please Help Me Fast!! Which of the following numbers is a perfect square? 484 485 489 490
Which of the following best describes the expression 5(x + 2)? The sum of constant factors 5 and x + 2 The product of constant factors 5 and x + 2 The sum of a
what is the equivalent fraction for 4\7
A 12-foot high ladder reaches a tree limb when it leans at a 36 degree angle with the ground. Approximately how far away is the base of the ladder from the tree
What is the equation of a line passing through (3, 4) and having a slope of -5? y = 5x + 19 y = -5x + 11 y = -5x + 19
use inductive reasoning to find the next term in the sequence 1,2,4,7,11.. A.14 B.13 C.15 D.16
Strong nationalism often hindered negotiations between world leaders. True False