isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

HELPPP PLSSS!! Complete the two-column proof below. The ‘reasons’ are already given, so only the mathematical ‘statements’ need to be completed. Given: A and 
what is the difference between market and command economies
state the similarities between parallel and meridian​
Advise school leavers on FOUR stress management techniques to deal deal with the psychological impact of unemployment.​
brainliest! please help
had he gone there, he .....with the prime minister.(would meet,would have met,will meet )​
What are the units for specific charge? A. C/kg B. C*kg C. kg/C D. 1/C*kg
what is work in physics and how do you find it
1.When the sum of the measures of two angles is that of a straight angle and if one of them is acute then the other should be. a. acute angle b. Obtuse angle c
What is the correct answer need answer ASAP​