Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP THE QUESTION IS BELOW!!
Choose the sentence with the correct punctuation. Select one: a. It wasn't easy in order to start writing a paper: I had to brainstorm ideas. Ob. It wasn't easy
Circle Y is shown. Chords R T and S U intersect at point Z. Arc S R is 100 degrees and arc T U is 72 degrees. In circle Y, what is m∠SZT?
50 POINTS!!!! I ALSO GIVE BRAINLIEST, BUT YOU HAVE TO ANSWER QUICK Choose the correct graph of the given system of equations. A pair of linear equations is show
PLEASE HELP!! Question is below
Question 1 If y varies with X and y = 7 when x = 8 find y when x = 15
which of the following is NOT a risk factor of using biotechnology in agrictulrea) homaochromatosisb) changes in nutrient contentc) unsafe animal feedd) product
The measure of < A is 45 degree
Jorge y Rosa/recibir/medicina/de/su/médico. so i tried jorge and rosa reciben medicina de su medico and Jorge y Rosa reciben medicina su de medicio.
Unit of account is the function of money: that provides a common measurement of the relative value of goods and services. that shows the acceptability of money