leahangeles051507 leahangeles051507
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jane bought a package of paper priced at $1.98 and 2 pens priced at $0.49 each. The tax on the entire purchase was $0.18. What was the total cost of the items?

Respuesta :

ryleigriffin
ryleigriffin ryleigriffin
  • 27-08-2020

Answer:

The answer to this problem is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve and balance H2+Cl2
what is the meanign of life
Mike leaves the house traveling 2 miles per hour. Kim leaves 6 hours later to catch up traveling 8 miles per hour. It will take Kim Blank 1 hours to catch Mike.
Based on the context of each excerpt from "The Fish" by Elizabeth Bishop, choose the word that most closely matches the denotation of the bolded word. Answer: I
Metaphors and similes are important aspects of poetry. Please read each of the following sentences and determine if it is a simile or metaphor. A. He drowned in
HURRY I NEED TO FINSIH THIS TEST BEFORE 12:00What graph represents the piecewise-defined function? 6 if x 3 y = 3 if 3 < x < 2 5 if x 2 >​
the unit of energy is a derived unit give reasons.​
The perimeter of a rectangle is 70 feet, and the length is 25 feet. What is the width of the rectangle?
What is the definition of continuous compounding?
Which scenario would best fit a dystopian society