jwood2009
jwood2009 jwood2009
  • 23-08-2020
  • Mathematics
contestada

jack bought 4 bagels for 3.00. how many bagels can he buy for 4.50?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 23-08-2020

Answer:

The answer is

6 bagels

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem we use ratio and proportion

From the question

He used 3.00 to buy 4 bagels

Then 4.50 will be

[tex] \frac{4.5 \times 4}{3} \\ = \frac{18}{3} [/tex]

We have the final answer as

6 bagels

Hope this helps you

Answer Link
autumnnicole36582
autumnnicole36582 autumnnicole36582
  • 23-08-2020
He can buy six




Explanation :

Find the unit price of one bagel which is
3.00 divided by 4 and you get 0.75
4.50 divided by 0.75 is 6
Answer Link

Otras preguntas

2.9x10^10 + 5.35x10^10
How did speciation in Darwin’s finches occur?
y – x² = 4.5 and y = x^4 Is this function linear or non linear? Also show work and explain why.
Is the verb in the sentence in the active voice or the passive voice? The enthusiastic fans cheered near the finish line. a. passive voice b. active voice
Convert 52 centigrams to grams. 520 g 0.52 g 5,200 g 5.2 g
The formation of the United Nations was a response to
Jake has 1 yard of cloth. He makes bookmarks that are each 1 1/8 inches long. How many bookmarks can he make?
What should you do 10 to 15 minutes before a webinar begins?
Which of the following is an example of a historical argument? A.How much more territory does the United States control today than when it was first founded?
is 7000 a composite number