malkant390
malkant390 malkant390
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

please need help I will be MARKING as BRIANILIST. thank you so much. ​​

please need help I will be MARKING as BRIANILIST thank you so much class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 25-06-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 lemons for $2.00

1 lemon is for 2/5=$0.40

Answer Link
Divya092
Divya092 Divya092
  • 25-06-2020

Answer:

The answer is option C) $0.40

Step-by-step explanation:

Cost of 5 lemons= $2.00

cost of 1 lemon= 2.00/5

                        = 0.40

therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.

Hope this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

How are gases different from liquids and solids in terms of the distance between the particles?
What effect did the indian wars have on migration patterns in the U.S
Which of the following did John C. Calhoun NOT do? A. Opposed slavery B. Helped pass the Gag rule C. Supported the War of 1812 D. Resigned as Vice Presiden
Pls help me guys! Thanks! =D
Which of the following is not a monosaccharide? A. glucose B. fructose C. galactose D. sucrose
How you as a learner would deal with the negative impact of a divorce?
What specific new roles did the American government take up as a result of the legislation passed during the first hundred days?
if you were made dictator of the world how would you organize the accounting profession and why?
If y = -4 when x = 10, find y when x = 2.
help please and thank you