Joselyn1030 Joselyn1030
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Carla earns $564 for 30 hours of work. Which represents the unit rate?

a) $30 per hour
b) $168 per hour
c) $18.80 per hour
d) $5.30 per hour ​

Respuesta :

nakarineal55
nakarineal55 nakarineal55
  • 24-06-2020
the answer is c because when you divide 564 by 30 it gives you 18.8
Answer Link
kylienic1 kylienic1
  • 24-06-2020
The answer is C) $18.80 per hour
Answer Link

Otras preguntas

A 7-meter roll of yellow fabric costs $24.64. What is the unit price?
How did some poor English colonists fund their journey to America?
What is the mass of six of these marbles? What is the volume? What is the density?
-6 + 1/4x + 3(1/4x + 6)
when a sum of rupees hundred is divided in the ratio of 2 is to 3 find the share of each part ​
Apollo 13 Describe how the flight controllers developed and used models. What kind of drawings might they have used to solve the problem
What was the name of the Virginia planter and surveyor that commanded colonial militia troops at the fight at Fort Duquesne?
In which expression should the exponents be multiplied? 2 to the 9th over 2 to the 7th (610)−7 one half to the 3rd times one half to the 5th 52 ⋅ 54
All of the following are rational numbers except____.​
A=1/2pie r squared solve for pie