mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the figure to the nearest tenth.
how can reading at loud help you understand difficult lines in shakespeare plays
four students spent $12 on school lunch. At the rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.
WILL GIVE BRAINLIEST!!!! 50 POINTS!!! What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations? (5 points) 3x + 2y = 8 2x + 3y =
how do make my computer no run slow
Under British rule, the king and Parliament of Great Britain controlled the colonies. A hierarchical system divided the population into distinct social classes.
Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15% on everything she cells. If he sells a laptop for $293, how much money does Daniel mak
Explain why the United States democracy is sometimes called a "great experiment." (Essay)
how do you simplify the complex fraction 5/8 over 1 1/4
What type of circuit is illustrated PLEASE HELPPP