devent886 devent886
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

James went to the grocery store and purchased apples for $2.50 per pound (). He also bought one pineapple for $4.00. Write a linear equation ( = + ) to show the Cost () of how much James spent at the grocery store?

Respuesta :

bristewart81
bristewart81 bristewart81
  • 23-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2.50() + 4.00=()

Answer Link

Otras preguntas

why is the industrial revolution considered the most important event that happened in human history
Don’t ............. him, he’s a teenager. Being rebellious is one of the ..............
How should I solve this problem? I need steps..
♡...Faded Lyrics...♡​
Consider a hypothetical material that has a grain diameter of 6.3 × 10−2 mm. After a heat treatment at 500 °C for 4 h, the grain diameter has increased to 1.10
s = ut + 1/2 at2 u = 10 a = -2 t= 1/2
3- Knowing that the human diploid cell has 2n = 46 chromosomes, Indicate the number of: a- Chromosomes in each cell obtained at the end of mitotic cell division
Find an equivalent fraction of 36/48 having denominator 6.
Top 5 sub reddits?thank you ​
Consider the polynomial g(x) = 4x³ - x² - 24x + 6 a. List all possible rational zeros of the polynomial. (Assume all numbers shown are both + and -). O 1, 2, 4,