ineedhelpplease121 ineedhelpplease121
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-05-2020

Answer:

72 dollars

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

28 kg            36 kg

------------   = ---------------

56 dollars        x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the division problem 426 Divided By 5113 written as a mixed number
A converging-diverging nozzle with a rectangular cross-section and exit area ratio AAee⁄AAtt = 4.0 operates in an under-expanded condition. The working gas is a
solve the quadratic equation 3w^2-14=13
describe oxygen debt
A team of painters is painting all the homes in a new neighborhood. So far, they have painted 3/4 of a house in 4 days. At what rate are they painting? Simplify
Please help. I need this to be correct.
Write a query to display the invoice number, line numbers, product SKUs, product descriptions, and brand ID for sales of sealer and top coat products of the sam
O Brother, Where Art Thou? is an example of what type of comedy?​
y=4x−2 (What does Y and X equal? y=x+3 ​
What type of disease transmission is most likely represented by the graph shown below?