diamondmorreasc53681 diamondmorreasc53681
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Daniel is inviting 3 friends to his party.He wants to gives each friend 3 toys and have 3 for himself.The toys come in boxes of 6.How many boxes does he need to buy

Respuesta :

44009048
44009048 44009048
  • 22-05-2020

Answer:

2 boxes

Step-by-step explanation:

You're gonna need 12 toys so divide 12 by 6 and you have 2

Answer Link

Otras preguntas

A 5-pound bag costs $3.40 what is the cost per pound
When writing a summary for a text or even after watching a movie, the summary will: Question 2 options: A.) Be shorter than the original text. B.) Include
Set of negative integers greater than -6. Write the given sets in roster form.
Which five elements make up 99% of biomoleules
A runner sweats 2 quarts of water for every 7 hours of running. At this rate, how many quarts of water does the runner sweat for 1 hour of running?
A student has some $1 and $5 bills in his wallet. He has a total of 31 bills that are worth $33. How many of each type of bill does he have?
what changes igneous or sedimentary rock into metamorphic rock? A heat and pressure B water and weathering C water and pressure D heat and weathering
Will give 18 points and a good rating
Identify the types of conflict
1/4×>-9-3xI am trying to figure out this problem.