ilhaam1020
ilhaam1020 ilhaam1020
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Plz help I rly need this urgently will mark brainliest if correct :)

Plz help I rly need this urgently will mark brainliest if correct class=

Respuesta :

ni20479
ni20479 ni20479
  • 21-05-2020

Answer:

a. 0.8x+1.25y

b. $5.70

Step-by-step explanation:

a. Let x represent the number of apricot bars and y represent the number of cranberry bars. A apricot bar costs 0.80 each and cranberry bars cost 1.25 each. So the expression for the income is 0.8x+1.25y.

b. To find the answer, plug in values to the previous expression. Since Kayley bought 4 apricot bars and 2 cranberry bars, plug in 4 for x and 2 for y.

0.8(4)+1.25(2)= 5.70

So, she spent $5.70.

Answer Link

Otras preguntas

What powerful king united ancient Egypt? A. Narmer B. Ramses II C. Amenhotep D. Tutankhamen
federalists believed that a bill of rights was?
1. What should you do when you take a short break from reading? a.Make a note of where you left off. b. Go to the kitchen for a healthy snack. c. Simply close t
miho drove 270 miles in 4.5 hours ..what is her average rate of speed.? \ A:45 B:50 C:60 D:67.5
please help me on my math
How do you find out 99% of a number
Why did Justinian I fail to regain all of the former provinces of the old Roman Empire? His general made military blunders. His troops mutinied. He ran out of m
The Mongolians were a nomadic people that lived in the harsh climate of Central Asia. What was the basis of their economy? animal husbandry agriculture fishing
HELP I NEED HELP !!!!
what constituted the policy of unrestricted submarine warfare