jasminepoindexter824
jasminepoindexter824 jasminepoindexter824
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the retail price of the lamp

what is the retail price of the lamp class=

Respuesta :

RealNfw
RealNfw RealNfw
  • 21-05-2020

Answer:

$61.60

Step-by-step explanation:

The lamp is selling for $44 but will be increased by 40%. To increase by 40% we multiply by 1.40.

44 x 1.40 = 61.6

Answer Link
Yoomie
Yoomie Yoomie
  • 21-05-2020
$61.60 is the answer


Answer Link

Otras preguntas

During a blood drive, Shaun noticed that the nurse punctured his vein to connect the tube for withdrawing blood. Why is blood obtained through veins and not fro
What is the base of a triangle that has a height of 6 cm in an area of 18 cm
IM BEING TIMED HELP WILL GIVE BRAINLIEST Review the analogy. Margot: Otto :: Anne: Blank Space __________ Which best completes the analogy?
The following question is based on your reading of “Gulliver’s Travels” by Jonathan Swift. Why did Gulliver originally go to sea? What is his new motivation at
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
anyone know how to solve this?
In addition to hemolysis, phospholipase a2 envenomation causes inflammation and pain. what is one mechanism?
the idea that science can answer all questions about nature could be considered a(n) _____ of A Journey to the Center of the Earth. Theory Hypothesis Main idea
Solve for c. Show all work. a = 11(4b + c)
Hemophilia A is a genetic disorder inherited as a recessive X-linked trait. It prevents the clotting of blood, causing excessive bleeding. Which of these is a p