asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

which type of livestock were raised in mission san francisco de asis
List three impulse goods that you or someone you know has purchased
name the 4 main elements that make up 95% of an organism
What changes occurred in Japan in the 1920's?
How do we do this problem 3(b3-5)
If a function f is continuous for all x and if f has a relative maximum at (-1, 4) and a relative minimum at (3, -2), which of the following statements must be
A shirt is on sale at a 20% discount. The sales tax is 5%. A new sales clerk simply takes 15% off the original price. Is this correct? Why?
how do u multiply x^2-4 over x^2-1 times x+1 over x^2+2x
The probability of a particular event is 3/8. What is the probability that the event will not happen? Explain
How was genghis khan able to unite the nomadic mongols