dezztanasescu dezztanasescu
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs 95 dollars for 20 students to visit and equarium.how much does it cost for 162 students?

Respuesta :

Ordinarily Ordinarily
  • 23-04-2020

Answer:

769.50

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

So, 4.75 is the cost per student

4.75 × 162 = 769.50

So, 4.75 dollars per student times 162 students is 769.50

Answer Link
HappyDobby
HappyDobby HappyDobby
  • 23-04-2020

Answer:

It costs $769.50 for 162 students.

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

It costs $4.75 per student. If there are 162 students, we have to multiply 4.75 by 162.

4.75 x 162 = 769.5

So this means it costs $769.50 for 162 students.

Let me know if you need anymore help!

Answer Link

Otras preguntas

In which non-Spanish speaking country do many people speak Spanish?
who invented bifocal eyeglasses and a clean-burning stove, and helped develop the U.S. postal system?A. Elkanah WatsonB. Benjamin Franklin C. John StevensD. Tho
How many moles of methane are produced when 71.1 moles of carbon dioxide gas react with excess hydrogen gas?
In the late nineteenth century, a number of people from European countries moved to the United States. The act of moving to one nation from another is called
Help me! Solve the equation. a/4−5/6=−1/2 Get easy points for helping me out!
Identify a method scientist use to share information with one another
Based on this population growth graph, what can be determined about the population?
How to say "I love You in " in Arabic
in the reading, which of the following does mark twain describe in great detail
How do you answer this?