gkylahall
gkylahall gkylahall
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada


It costs $5 to get into the fair and then costs $3 for every ride I go on.
I spent a total of $26. Write an equation that could be used to show
the number rides, r, that I went on.

Respuesta :

isarod514074
isarod514074 isarod514074
  • 22-04-2020

Answer:

26 = 5 + (r×3)

26 - 5 = 21

21 ÷ 3 =

7

7 is the amount of rides you went on at the fair

Answer Link

Otras preguntas

What remains the top source of news for most americans?
the atomic number of boron is 5. what does this tell you about an atom of boron?
Question part points submissions used find a second-degree polynomial p such that p(3) = 17, p'(3) = 10, and p''(3) = 4.
Today, the largest cities in the Piedmont region are economically dependent on
What is the answer to ax-8b=c
Your house is 1030 meters from school. Your friend's house is 1.5 kilometers from school. Whose house is farther from school
what is the prime factorization of 126
What defines a material as being a mixture?
What is believed to have allowed ancient people to migrated to North and South America?A.the connection that had once existed between Africa and South AmericaB.
What stated that the punishment for a freeman or merchant could not take away his mean of making a living