rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

Match each definition with each vocabulary word shortage Binding Price floor Inefficient markets Surplus
Leaders can be found in all fields. In the field of science, _____________ is an example of a leader whose innovations and discoveries have helped doctors under
What aspect of The Great Gatsby most reflects the attitudes of the "Lost Generation" after World War I? the cynicism of the characters the obsession with wealth
Can somebody please help .
A clothing vendor estimates that 78 out of every 100 of its online customers do not live within 50 miles of one of its physical stores. Using this estimate, wha
How many complete wavelengths are present in the sound wave shown? O 1 o 2 4 O 6 09. ​
Which branch of government is responsible for declaring a war
Dominic was balancing on the fence. No matter how many times he fell off or got hurt, he never learned his lesson. Last spring, he'd sprained his left ankle. La
Three ropes of length 2 m 84 cm, 4 m 26 cm and 7 m 10 cm are to be cut into small pieces of equal length. What is the greatest possible length of each equal par
HELPPPPPOOPPOPOOOPPPPPPPPPP