yaboiiRivera6 yaboiiRivera6
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor and Jesse are buying a magazine for $3.75 and a snack for $2.49 what is s the total cost of the two items?

Respuesta :

AshNo
AshNo AshNo
  • 21-04-2020

Hey There!

The answer you are looking for is; $6.24!

Work:

You simply add $3.75 + $2.49 together.

Since .75 + .29 = 1.24, you carry the one over to the full dollar.

3 + 2 + 1 = 6.

= 6.24

Hope I helped! 5 stars and brainliest are always appreciated.

Answer Link
chewy850 chewy850
  • 21-04-2020

Answer:

6.24

Step-by-step explanation:

you add the two numbers

Answer Link

Otras preguntas

who were the two leaders of the rebel army during the Mexican recolution
Which sentence is correctly punctuated? The summer session will begin in New York City New York on Friday, July 5. The summer session will begin in New York Cit
what does orbited mean
Need help!!!! How do you prove two circles are similar?
John works for four hours at $15/hour. he then buys two CD's at $13.25 each. how much money does John have left
HEEEEEELLLLLLLPPPPPP MMMMMMMMMMEEEEEEEEE Two lines, A and B, are represented by equations given below: Line A: y = x − 2 Line B: y = 3x + 4 Which of the followi
use inductive reasoning to find the next term in the sequence 1,2,4,7,11.. A.14 B.13 C.15 D.16
Which of the following describes the main reason the Spanish conquistadors needed Native American slaves?
what is the equivalent fraction for 4\7
Which best explains how the overproduction of goods in the 1920s affected consumer prices and the economy? Prices fell as consumer demand increased, and the eco