stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

a group of 10 girls and 6 boys from the sophmore class board are in charge of the 2005 prom. In how many ways can they elect a president, vice president and tre
(3×cubed + 7xsquared-13x-21)÷(x+3)
Factor k 2 + 13k + 12.
Which entry records the owner’s taking cash for personal use?
on a particular day, the Dow Jones had a rate of change of 2.8%. Which of the following statements must also be true? -The average of the 30 stocks in the Dow J
Writers can use blank to build suspense
Andrew has a four-year college loan for 20,000. The lender charges a simple interest rate of 5 percent. How much interest will he have to pay
Help plzzz 5 stars for who answers it correct
The volume of a cube is 27n^27 cubic units. What is the length of one side of the cube
A person is having a diabetic emergency and requests sugar. the person is responsive and able to safely swallow. how much sugar should you give?