Emorrijs0ugust
Emorrijs0ugust Emorrijs0ugust
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce?

Respuesta :

Kunchan
Kunchan Kunchan
  • 29-07-2016
Cost of 32 oz = 6.72 
Cost of 1 ounce
6.72 / 32
0.21 dollar/ounce
Answer Link
meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the juice per ounce is the quotient obtained when the price of the 32-oz juice is divided by 32. Mathematically, that is,
                       $6.72 / 32 = $0.21
Hence, the cost of juice per ounce is $0.21.
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes conversation as it applies to environmentalism
what is the approximate area of a quarter circle with a radius of 22 m is using pi equals 3.14​
Find the amount paid for the loan: $1000 at 8% for 5 years.
During World War I, why was propaganda important for the war efforts? A. Propaganda provided guidance on how civilians could protect themselves. B. Propaganda h
What was Enlightenment important in medieval Europe?
kara walked tbrough the lot as ​
What is the point-slope form of a line with slope 6 that contains the same point (1,2)
Find the equation of the line that passes through the point (−3, −4) and is parallel to the line that passes through the points (−5, 1) and (7, −3).
What is the oldest language First roman emperor Why did the titanic sink, WHY didnt they see the ice burg Is it cause their eyes were fooling them or somthing e
Which is the fundmental law of energy?​